Wojciech Fudala - wiolonczelista

Urodzony w Polsce w rodzinie o długich artystycznych tradycjach. Wieloletni student prof. Pawła Głombika, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jako stypendysta Rządu Belgii ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli w klasie wiolonczeli prof. Jeroen’a Reuling’a. W ramach programu Young Artist in Residence kształcił się w elitarnym instytucie muzycznym Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo, pod kierunkiem Gary’ego Hoffman’a.

W roli solisty zadebiutował w 2007 roku wykonując koncert wiolonczelowy a-moll C. Saint-Saens’a z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej. Od tego momentu prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami (m.in.: NFM - Filharmonia Wrocławska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. K. Szymanowskiego, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, Polska Filharmonia Bałtycka, Brussels Chamber Orchestra, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Orchestre Royale Philharmonique de Liege, Przemyska Orkiestra Kameralna), współpracując z takimi dyrygentami, jak Augustin Dumay, Eiji Oue, Łukasz Borowicz, Christian Arming, Michael Guttman, Wojciech Rodek, Massimiliano Caldi. Jest regularnie zapraszany na festiwale muzyczne w całej Europie. Występował w najważniejszych polskich salach koncertowych, jak również w Palais de Beaux Arts w Brukseli, Wielkiej Sali Królewskiego Konserwatorium w Brukseli, Palacio de Festivales Santander oraz Casa da Musica w Porto. Dokonał nagrań płytowych dla wytwórni Chandos, CD Accord, DUX, Acte Prealable, ZigZag Territoires.

Jest laureatem konkursów muzycznych w kraju i za granicą, między innymi: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz nagroda specjalna za wykonanie utworu napisanego na zamówienie konkursu (2010), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. D. Poppera w Varpalocie (2004), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. E. Baert w Brukseli (2010), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. A. Prohasku w Koszycach (2002,2004). Za swoje osiągnięcia był nagradzany przez polskie i zagraniczne instytucje artystyczne: Nagroda Ministra Kultury dla wybitnego młodego artysty, Nagroda Prezydenta Miasta Katowice, Nagroda fundacji Mecenagora, Nagroda im. Ingeborg Koberle. Był stypendystą Rządu Belgii, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Istotną częścią działalności Wojciecha Fudali jest kameralistyka. Współpracował z wybitnymi artystami, m. in.: Maria Szwajger-Kułakowska, Quatuor Schumann, Apollon Musagete Quartett, Christoph Schiller, Gary Hoffman, Giovanni Sollima, Francois Guye, Priya Mitchell, Piotr Tarcholik, Lorenzo Gatto, Piotr Reichert, Szymon Marciniak, Mateusz Borowiak, Eldar Nebolsin, Tony Malaby, Daniel Stabrawa. Wojciech Fudala jest członkiem i założycielem Polish Cello Quartet. Zespół ten prowadzi dynamiczną działalność artystyczną wykonując utwory oryginalnie pisane na kwartet wiolonczelowy. Wspólnie z członkami zespołu od kilku lat organizuje Międzynarodową Akademię Wiolonczelową w Nysie. Nagranie płytowe kwartetu Grażyny Bacewicz zrealizowane przez PCQ dla wytwórni Chandos otrzymało nagrodę Fryderyk za najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej w 2019 roku. Od 2017 roku Wojciech Fudala tworzy również duet z pianistą Michałem Rotem. Artyści mają na koncie sukcesy koncertowe w najważniejszych salach koncertowych w Polsce i za granicą. Debiutancka płyta duetu “Mieczysław Wajnberg: Sonatas for Cello and Piano” (DUX) została nominowana do Nagrody Fryderyk 2020. Najnowszy album Transfiguration • Szymanowski, Clarke, Bloch również otrzymała nominację do tegorocznej nagrody Fryderyk.

Wojciech Fudala jest zastępcą lidera grupy wiolonczel w NFM - Filharmonii Wrocławskiej. Od 2018 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej im. G. K. Bacewiczów w Łodzi. Gra na francuskim instrumencie zbudowanym przez Jules Merciolle w 1933 roku. Instrument ten został mu powierzony dzięki wsparciu NFM we Wrocławiu.