Michał Rot - pianista
Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył z wyróżnieniem studia w 2012 roku w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego. Doskonalił swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Mistrzowski kurs fortepianowy prof. Andrzeja Ratusińskiego i Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim i studiował muzykę kameralną pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana i prof. Jeleny Očić.
Artysta jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Do najbardziej prestiżowych należą: wyróżnienie na Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi, II nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie polskiego utworu współczesnego na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, nagroda specjalna dla najlepszego pianisty na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa Konkurs w Pörtschach, IV nagroda na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów Lied Richarda Straussa w Sofii.
Istnieje kilka wybitnych osobowości muzycznych, które miały ogromny wpływ na jego rozwój artystyczny, takich jak: Paul Badura – Skoda, Andrzeja Jasiński, Elza Kolodin, Dang Thai – Syn, Jonathan Zak, Jose Gallardo, Eduardo Hubert, Peter Efler, Paul Gulda, Victor Chestopal i wielu innych. Michał Rot prowadzi aktywne życie koncertowe zarówno w kraju, jak i za granicą. Występował na wielu znaczących festiwalach muzycznych, aby wymienić: Ascoli PicenoFestival, Gaude Mater, Muzyka na Wzgórzach, Dni Mieczysława Wajnberga w NOSPR, LEO Festival, Opus Magnum, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego, Heidelberger Kammermusikfestival, Prezentacje – Żelazowa Wola, Kubinska Hudobna Jesen, Festiwal Muzyczny w Wiedniu, Festiwal Piosenki Polskiej, Chopin w barwach jesieni, Muzyka Jesień w Przemyślu, Śląski Festiwal Ludwiga van Beethovena. Miał zaszczyt występować w ważnych salach koncertowych, m.in.: Filharmonii Narodowej, Narodowego Forum Muzyki, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii w Opolu, Łodzi, Częstochowie, Kaliszu, Zielona Góra, i wiele innych filharmonii i ważnych instytucji kulturalnych, takich jak: Cercle Royale Gaulois w Brukseli, Eroica-Saal w Wiedniu, Baal-Saal w Heidelbergu, Ratusz w Wilnie, Matrisse du Notre Dame w Rouen, Filharmonia i Opera we Lwowie.Pianista współpracował z takimi wybitnymi artystami jak: Michael Flaksman, Justus Grimm, Ernst Kovacic, Joseph Swensen, Agata Szymczewska, Roberto Trainini, Natan Dondalski, Jerzy Salwarowski, Christian Danowicz, Jerzy Swoboda, Daniel Raiskin, Tomasz Daroch, Jelena Očić, Krzysztof Karpeta (Reger Duo), Piotr Tarcholik, Andrzej Kosendiak, Radosław Pujanek, Aleksandra Szwejkowska – Belica.
Od 2016 roku gra w duecie z wiolonczelistą Wojciechem Fudalą. Otrzymali stypendium w dziedzinie upowszechniania kultury od Ministra Kultury i Narodowego Dziedzictwo.
Liryka wokalna to kolejny obszar fascynacji pianisty. Od 2007 roku tworzy kameralny duet ze swoją żoną Joanną Rot (mezzosopran), która przez kilka lat była pod opieką wybitnej polskiej śpiewaczki Urszuli Kryger. Artyści później rozwijali swoje umiejętności pod okiem Ulricha Eisenlohra w Mannheim i światowej sławy barytona Olafa Bära w Dreźnie (2010-2014). Współpracuje równolegle z uznanymi śpiewakami: Baruchem Finkelsteinem, Szymonem Komasą, Bartłomiejem Misiudą, Katarzyną Haras, Bernadettą Grabias , Karina Skrzeszewska, Stanisław Kierner, Anna Lichorowicz, Ziemowit Wojtczak.
Pianista dokonał wielu nagrań, wśród których są: Winterreise Schuberta (DUX) z barytonem Stanisławem Kiernerem; Pieśń Ziemi (Nagrania Polskiego Radia) ze skrzypkiem Aleksandrą Szwejkowską - Belicą; Reger Duo gra na Yagling (DUX) ze światową premierą nagrań utworów wiolonczelowych Victorii Yagling z Krzysztofem Karpetą; Jan Novák. Muzyka kameralna (DUX) i dwa nagrania nominowane do prestiżowej Nagrody Fryderyka: w 2021 r.: Paderewski, Koczalski, Szymanowski. Pieśni (DUX) z barytonem Stanisławem Kiernerem; a w 2020 r.: Mieczysław Wajnberg. Sonaty na wiolonczelę i fortepian (DUX) z wiolonczelistą Wojciechem Fudala.
Artysta otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Pracował w Akademii Muzycznej w Łodzi jako Kierownik Katedry Kameralistyki Fortepianowej, gdzie uzyskał tytuł doktora habilitowanego stopień doktora sztuk pięknych w 2021 r.